បែកធ្លាយព័ត៌មានប្ដឹង​លោក លឹម​ វាសនា ប្រធានពន្ធនាគារ​ខេត្តស្ទឹង​ត្រែង​ និង​លោក ពុំ រតនៈ ប្រធានផ្នែក​គ្រប់គ្រង​ទណ្ឌិត​ពាក់ព័ន្ធរឿង​ពុករលួយ​បើកលក់ទូរស័ព្ទ ជួលឲ្យប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទក្នុងពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែង​ ទៅអង្គភាព​ប្រឆាំងអំពើពុករលួយ​…
(ខេត្តស្ទឹង​ត្រែង​) ៖​ មានការបែកធ្លាយវីដេអូសកម្មភាព​ទណ្ឌិត​ជាប់ឃុំក្នុង​ពន្ធនាគារ​ខេត្តស្ទឹង​ត្រែង​បានលេងទូរស័ព្ទ​យ៉ាង​រំភើយ និង​សេរីភាព​តែម្ដង​ ក្រោម​ការ​បើកដៃរ​ទិញលក់ និង​បង់សេវា​កម្ម​ប្រើទូរស័ព្ទក្នុងពន្ធនាគារ​ ក្នុង​នោះ​មានឯកសារ​​ពាក្យបណ្ដឹង​​ដែលផ្ញើមកកាន់អង្គភាព​សារព័ត៌មានយើងខ្ញុំ នៅថ្ងៃទី​១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ​បានប្ដឹង​លោក លឹម វាសនា ប្រធានពន្ធនាគារ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​​ និង​លោក ពុំ រតនៈ ប្រធាន​ផ្នែក​គ្រប់គ្រង​ទណ្ឌិត​ ពាក់ព័ន្ធការទទួលសំណូក​ ប្រមូលលុយ​ពីទណ្ឌិត​ក្នុង​បន្ទប់ពន្ធនាគារ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​។
យោងតាមពាក្យបណ្ដឹងបានប្ដឹង​ជូន​ ឯកឧត្តម​កិត្តិ​កោសលបណ្ឌិត ឱម យិនទៀង​ ប្រធានអង្គភាព​ប្រឆាំងអំពើពុករលួយ​ដែល​អង្គភាព​សារព័ត៌មានយើងខ្ញុំ​ ទទួលបាន​ឲ្យដឹងថា៖ រូបគាត់ជាទណ្ឌិត ទណ្ឌិតរួមបន្ទប់ និងទណ្ឌិតដែលរស់នៅក្នុងបន្ទប់ដទៃទៀត កំពុងជាប់ឃុំអនុវត្តទោសនៅក្នុងពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែង ត្រូវបានលោកប្រធានពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែង ទារលុយបង់បន្ទប់ពីទណ្ឌិតទាំងអស់ និង ចាត់មន្ត្រីក្រោមឱវាទគាត់ឈ្មោះ ពុំ រតនះ ជាប្រធានផ្នែកគ្រប់គ្រងទណ្ឌិត និងជនជាប់ឃុំ ដើរប្រមូលលុយពីបន្ទប់នីមួយៗ និងតែងតែគម្រាមកំហែងអោយបង់ប្រាក់ប្រចាំខែ ដោយក្នុងមួយបន្ទប់ប្រមូលចាប់ពី ៤០០០ដុល្លា ទៅ ៧០០០ដុល្លាអាមេរិក ដោយអោយប្រមូលរួមគ្នាសម្រាប់ទណ្ឌិតម្នាក់ ត្រូវបង់ចាប់ពី១០០ដុល្លា ទៅ៣០០ដុល្លាអាមេរិក ជាថ្នូរសម្រាប់ការសម្រួលអោយការរស់របស់ពួកគេនៅក្នុងបន្ទប់ពន្ធនាគារមានភាពងាយស្រួលរស់នៅ និងអាចប្រើ ប្រាស់ទូរស័ព្ទបាន។
ក្នុងករណីអ្នកដែលគ្មានលទ្ធភាព និងមិនព្រមបង់ប្រាក់ខាងលើទេ ពួកគេត្រូវចាត់អោយទៅនៅក្នុងបន្ទប់ផ្សេង សម្រាប់អ្នកដែលគ្មានលទ្ធភាពលុយបង់តាមការកំណត់ ហើយពួកអ្នកទាំងនោះ អាចប្រឈមនិងការទទួលពិន័យផ្សេងៗ ឬរងការប្រើពាក្យសំដីដែលមិនសមរម្យ និងគ្មានសិទ្ធប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទនោះទេ។ ដោយសារតែយើងខ្ញុំពុំមានជម្រើស និងចង់អោយការរស់នៅមានភាពងាយស្រួល ចេះតែព្យាយាមរកលុយពីក្រុមគ្រួសារយកមក បង់ជូនលោកប្រធាន និងបក្សពួកលោកប្រធានតាមការកំណត់។ ហេតុនេះបានធ្វើអោយក្រុមគ្រួសារខ្ញុំបាទទទួលកាតព្វកិច្ចទៅរកប្រាក់មកអោយខ្ញុំបាទ យកមកប្រើប្រាស់ ដែលធ្វើអោយជីវភាពក្នុងគ្រួសារខ្ញុំបាទមានការប៉ះពាល់ជាខ្លាំង តែចេះតែព្យាយាម តាមការកំណត់របស់ក្រុមមន្ត្រីពុករលួយក្នុងពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែងនេះ។ ខ្ញុំបាទមានការព្រួយបារម្ភ និងអាណិតគ្រួសាររបស់ខ្ញុំបាទជាខ្លាំង និងក្រុមគ្រួសារទណ្ឌិតដទៃទៀតដែលជួបប្រទះ និងការគម្រាមកំហែងអោយយកលុយមកបង់ដូចខ្ញុំបាទដែរ។
យើងទាំងអស់គ្នាបានពិភាក្សារកដំណោះស្រាយអោយបានត្រឹមត្រូវ និងឯកភាពគ្នាសម្រេចរាយការណ៍តាមពាក្យបណ្ដឹងនេះឡើងជូនអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ដោយពួកខ្ញុំបាទ សង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា បន្ទាប់ពីអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយបានទទួលពាក្យបណ្ដឹងនេះរួច និងពិនិត្យភស្តុតាងរបស់ ខ្ញុំបាទហើយ អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ និងអាចចាត់ក្រុមការងារពិនិត្យស្រាវជ្រាវ ដើម្បីស្វែងរកបទល្មើសពុក រលួយដែលប្រព្រឹត្តយ៉ាងបើកចំហរដោយក្រុមបក្សសម្ព័ន្ធក្នុងពន្ធនាគារនេះ ដែលកើតឡើងជាច្រើនយូរឆ្នាំមកហើយ។ អាស្រ័យដូចបានជម្រាបជូនខាងលើ សូម ឯកឧត្តមកិត្តិនីតិកោសលបណ្ឌិត ឱម យឿន ទៀង ប្រធានអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ មេត្តា​ជួយ​រកយុត្តិធម៌ជូន​ដល់ក្រុមគ្រួសារខ្ញុំបាទទាំងអស់គ្នាដោយក្តីសេចក្ដីអនុគ្រោះបំផុត។
យោងតាម​សេចក្ដី​ណែនាំរបស់អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធនាគារ​នៃ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ លេខ​០០៣ ស.ណ.ន ចុះ​ថ្ងៃទី​០៤​ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៩  ​ស្ដីពីការបញ្ឈប់​ការប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទនៅតាម​មណ្ឌល​អប់រំ​កែប្រែ​ និង​ពន្ធនាគារ​រាជធានីខេត្ត​ ដោយ​យោងតាម​ការអនុវត្ត​បទបញ្ជា​ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ដ្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ ១.បញ្ឈប់​ការប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​ទូរស័ព្ទ​ដែលដាក់​ឲ្យជនជាប់​ឃុំ​ប្រើប្រាស់​ ចាប់ថ្ងៃទី​០៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៩ រហូត​ដល់មានបទបញ្ជាថ្មី​។ ២.ករណីរកឃើញ​ទូរស័ព្ទ​ដែលបំរុង​នាំចូល​ ឬរកឃើញ​ទូរស័ព្ទ​ក្នុងពន្ធនាគារ​ត្រូវ​ធ្វើកំណត់ហេតុ​ដកហូត​រក្សាទុក។ ចំពោះ​ជន​ដែលប្រព្រឹត្តបទល្មើស​ ត្រូវ​មានវិធានការតាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ដូចមានចែង​ក្នុង​មាត្រា​៥៧១ និងមាត្រា​៥៧២ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ និងដាក់វិន័យ​តាមបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង​ពន្ធនាគារ​។ ៣.ត្រូវ​រាយការណ៍​អំពីសភាព​ការណ៍​ និងលទ្ធផល​នៃការចាត់តាំង​អនុវត្ត​សេចក្ដីណែនាំ​នេះ​ តាមរយៈរបាយការណ៍​ប្រចាំថ្ងៃ​មកអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ​។
ករណីនេះផងដែរ​ អង្គភាពយើងខ្ញុំ​ ​មិនអាច​សុំការបំភ្លឺពីលោក លឹម​ វាសនា និង​លោក ពុំ រតនៈ នៅថ្ងៃទី​១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដោយពុំមានលេខទូរស័ព្ទ​ទំនាក់ទំនង​។
ពាក់ព័ន្ធករណីខាងលើនេះ អង្គភាព​យើងខ្ញុំ​ នឹងរងចាំមើលថា លោកឧត្តមអគ្គានុរក្ស​ថ្នាក់លេខ១ ឈន សាណាត អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធនាគារ​នឹងមានវិធានការណ៍បែបណាក្រោយបែកធ្លាយវីអូខេលក់ និង​ជួលទូរស័ព្ទ និង​បង់សេវាប្រចាំខែទៅលោក លឹម វាសនា ប្រធានពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែង និង​លោក​ ពុំ រតនៈ ប្រធានគ្រប់គ្រងទណ្ឌិត​? ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ​អង្គភាពយើងខ្ញុំ​ នឹងរងចាំការបំភ្លឺពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំង​អស់នៅរៀងរាល់ម៉ោងធ្វើការ សម្រាប់ព័ត៌មានលំអិត​វីអូខេនឹងផ្សាយនៅវគ្គបន្ទាប់៕